Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homer Simpson


Homer Jay Simpson je hlavní postava animovaného seriálu Simpsonovi a otec stejnojmenné rodiny. V anglickém originále je dabován Danem Castellanetem, v češtině byl od první do dvanácté série dabován Vlastimilem Bedrnou a od třinácté série je dabován Vlastimilem Zavřelem. Postava Hohomer.gifmera Simpsona se poprvé objevila jako krátký animovaný skeč v Show Tracey Ullmanové, první epizoda s názvem Dobrou noc byla odvysílána 19. dubna 1987. Postava Homera byla vymyšlena a nakreslena kreslířem Mattem Groeningem během čekání na schůzku s Jamesem Brooksem, z této spolupráce vzniklo několik skečů založených na komiksových příbězích s názvem Life in Hell. Bylo ovšem potřeba změnit jména postav v těchto příbězích, Groening tak pojmenoval hlavní postavu po své otci Homeru Groeningovi. Po třech sériích odvysílánych v rámci Show Tracy Ullmanové bylo rozhodnuto, že seriál Simpsonovi bude vysílán na televizi Fox, premiéry byla stanovena na 17. prosince 1989.

Postava Homera je stylizována do neotesaného otce rodiny Simpsonových. S manželkou Marge mají celkem tři děti, jejich jména jsou Bart, Líza a Maggie. Homer je živitel rodiny a pracuje v jaderné elektrárně ve Springfieldu . Charakter Homera ztělesňuje americké stereotypy: je líný, hulvátský, poměrně nevzdělaný, obézní, netolerantní, nejapný a silný alkoholik. V návalu vzteku škrtí Barta, což začíná slovy: "Ty jeden mrňavej!..." (zejména v nových sériích). Má uvolněné cítění reality, ale dokáže se vzchopit a být pohotový.

Ve skečích a prvních epizodách Dan Castellaneta daboval Homera s lehkým náznakem hlasu Waltera Matthaua, ale mezi druhou a třetí sérií se Homerův dabing stával silnější a hmotnější, bylo nutno vyjadřovat více emocí. Účinkoval i v dalších dílech se vztahem k Simpsonovým. Měl roli v počítačových hrách, v celovečerním filmu Simpsonovi ve filmu, v tématickém parku The Simpsons Ride, v reklamách, komiksových vydáních a také v dalších obchodních věcech. Fráze, kterou používá v celém seriálu je v anglickém originálu: "D'oh!", v češtině se toto slovo nepřekládá, většinou se používá dalších výrazů typu "ou", "sakra" nebo další. Anglický originál výrazu se v roce 1998 dostal do Nového Oxfordského slovníku Angličtiny a v roce 2001 se dostal do Oxfordského slovníku angličtiny.

Homer Simpson je jedna z nejvlivnějších fiktivních postav z televize, britské noviny The Sunday Times jej nazvali "největším komiksovým stvořením moderní doby". Magazín TV Guide jej umístil na druhé místo nejdůležitějších kreslených postav (po králíkovi Bugs Bunnym) a diváci Channel 4 jej zvolili za nejdůležitější postavu všech dob. Castellaneta vyhrál za Dabing Homera čtyři ceny Emmy a také Annie Award. V roce 2000 získal Homer a rodina Simpsonových zlatou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.


 

Náhledy fotografií ze složky xxxxx


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stránky

(arabela, 31. 10. 2010 17:02)

fakt moc hezké stránky !